Co robi ortodonta?
Co robi ortodonta? Zwykle do ortodonty trafiamy z polecenia dentysty, który wykrył naszą wadę zgryzu. Zadaniem ortodonty jest postawienie kompleksowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia, umożliwiającego odzyskanie pięknego i przede wszystkim nieskomplikowanego uśmiechu.
Obowiązki ortodonty
Ortodonta to lekarz, który musi ukończyć studia z zakresu medycyny i stomatologii, a następnie dodatkowo ukończyć specjalizację z zakresu ortodoncji. Do jego podstawowych obowiązków należy diagnostyka wad zgryzu oraz opracowywanie planu leczenia. Ortodonta upewnia się wtedy, że cały proces przebiega sprawnie i bez żadnych komplikacji. Nie każdy wie, że ortodonci jako lekarze mają prawo do wypełniania ubytków, czyli po prostu leczenia zębów. W większości jednak tak się nie stało, głównie ze względu na liczbę pacjentów, których musiał przyjąć w gabinecie. Najczęściej dentyści zajmują się leczeniem ubytków, podczas gdy ortodonci „naprawiają” zgryz. W pewnym stopniu zajmują się również diagnozą zaburzeń językowych czy problemów z przyjmowaniem pokarmu, co szczególnie dotyczy małych dzieci lub osób niepełnosprawnych. Ortodonci leczą te zaburzenia, jeśli ich przyczyną jest nieprawidłowa budowa zgryzu. Następnie jego zadaniem jest sformułowanie planu leczenia i jego realizacja. Ważne jest, aby ortodonta prowadził pacjenta przez cały proces leczenia. Informuje go o ewentualnych zakazach, niedogodnościach lub zagrożeniach związanych z wykonywaniem określonej czynności.
Komu może pomóc ortodonta?
Dziesięć lat temu o ortodontach mówiono, że są pediatrami. Powodem jest to, że dorosłe wady zgryzu są rzadko leczone. Dziś jednak sprawy wyglądają zupełnie inaczej – ortodonci są w stanie pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym czy osobom starszym. Oczywiście całościowy proces leczenia będzie się nieznacznie różnił w zależności od tego, czy mamy do czynienia z ukąszeniem dziecka, czy z dobrze rozwiniętym zgryzem osoby dorosłej. Dlatego ortodonci muszą opracować holistyczne podejście oparte na takich czynnikach jak wiek pacjenta.
Kiedy należy udać się do ortodonty?
Zwykle do ortodonty trafiamy z polecenia dentysty, który zauważył naszą wadę zgryzu. W rzeczywistości takie stany muszą być diagnozowane i leczone przez specjalistę. Stomatolodzy są w stanie wstępnie ocenić stan zdrowotny naszego zgryzu, ale dopiero ortodonta może postawić trafną diagnozę. Mimo to, nawet jeśli dentysta nie zarekomenduje nas do leczenia ortodontycznego, w niektórych przypadkach wizyta w gabinecie specjalisty jest szczególnie opłacalna. Mowa tu głównie o stłoczeniu zębów w żuchwie lub gdy występuje dużo szpar między zębami. Jeśli ząb obraca się lub wystaje do przodu lub do tyłu, należy jak najszybciej zgłosić się do ortodonty. Profilaktycznie warto udać się do specjalisty, co jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Do ortodonty zapraszamy również wtedy, gdy zauważymy u dziecka problemy z wymową, odmową przyjmowania niektórych pokarmów lub nadmiernym ślinieniem się. Najczęstszą przyczyną tych zaburzeń jest nieprawidłowa budowa zgryzu. Co ciekawe, logopedy mogą skierować nas również do specjalistów, którzy nie zauważają problemów logopedycznych podczas diagnozowania dzieci.
Aktualizowanie wiedzy – niepisany obowiązek ortodonty
Każdy ortodonta musi stale aktualizować swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Można to zrobić czytając aktualne wiadomości lub uczestnicząc w konferencjach naukowych lub szkoleniach. Niepisanym obowiązkiem lekarza ortodonty jest podnoszenie swoich kwalifikacji. Wiedza w tej dziedzinie szybko się zmienia – jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o prawie niewidocznych aparatach ortodontycznych. Dziś jednak korzystamy z nich na co dzień i to właśnie z ich powodu wiele osób decyduje się na profesjonalne leczenie.
Obowiązki NFZ i prywatnych ortodontów
Ortodonci mogą przyjmować pacjentów NFZ oraz pacjentów prywatnych. W tym przypadku zakres jego obowiązków byłby zupełnie inny. Bezpłatne leczenie jest dostępne tylko dla dzieci poniżej 12. roku życia. Później za wizyty u dentysty będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Dotyczy to również osób dorosłych, którym NFZ w ogóle nie refunduje leczenia. O ile więc ortodonta podczas wizyty prywatnej może postawić pełną diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie, o tyle podczas wizyty NFZ leczone są tylko dzieci do 12 roku życia. W rzadkich przypadkach leczenie dorosłych może być finansowane, ale zazwyczaj tak nie jest. Dlatego też sami musimy ponieść koszty leczenia ortodontycznego. Choć nie jest niski, warto cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Pamiętaj tylko, aby wybierać tylko gabinety, w których pracują doświadczeni ortodonci, którzy wykonują zabiegi zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.