Co znaczy mieć własny samochód?

Co znaczy mieć własny samochód?

Co znaczy mieć własny samochód? Posiadanie własnego samochodu to wygoda, a czasem nawet prestiż. Samochody ułatwiają również wiele rzeczy związanych z planowaniem, takich jak podróże wakacyjne, i otwierają nas na szerszy wachlarz możliwości. Jednak samochody to nie tylko wygoda. Zakup samochodu to także zobowiązanie i wydatek finansowy.

Opłaty za ubezpieczenie – procedury

Jeszcze zanim zaczniemy jeździć nowym samochodem, musimy przejść przez wiele formalności. Dotyczą one między innymi rejestracji pojazdów, badań technicznych oraz uiszczania ceł (zwłaszcza jeśli auto zostało sprowadzone spoza UE i ma znaczną wartość). Do tanich nie należy też ubezpieczenie OC, bez którego nie można legalnie ruszyć w drogę.

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, pojazd musi być ubezpieczony. Nie ma wyjątków od tej zasady. Dlatego nawet jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego, ubezpieczenie OC musi być opłacone. Tylko wyrejestrowanie samochodu przed jego sprzedażą lub złomowaniem uchroni Cię przed opłaceniem ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC jest ważne z punktu widzenia każdego użytkownika dróg. Często myśli się, że to ubezpieczenie obejmuje nie nas samych, ale innych kierowców. Częściowo tak, ale nie do końca. Tak – ubezpieczenie OC pokryje nas za szkody (czy to materialne, czy zdrowotne) wyrządzone innym użytkownikom dróg przez nasze zaniedbanie, ale warto pamiętać, że jeśli nie mamy ubezpieczenia, odszkodowanie będziemy musieli sami wypłacić w złocie. Z tego powodu ubezpieczenie OC zapewnia ochronę dla dwóch stron, które będą z niego korzystać. Ważny jest również OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-przewoznika/.

Odpowiedzialność

Posiadanie samochodu to także obowiązek, który wszyscy musimy spełnić. Warto jeszcze raz wspomnieć, że bardzo ważne są obowiązki rejestracyjne, przeglądy techniczne oraz ubezpieczenie OC. Niezastosowanie się do niej może skutkować sankcjami urzędowymi i poważnymi konsekwencjami, jeśli nieszczęśliwie ulegniemy wypadkowi drogowemu. Obowiązkiem właściciela jest również zadbanie o odpowiednie wyposażenie samochodu. Zgodnie z przepisami naszego kraju musi być przynajmniej gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Mimo to dobrze jest mieć apteczkę, ponieważ w wielu innych krajach apteczkę należy trzymać w samochodzie, a nie gaśnicę. Tak jest w przypadku naszego zachodniego sąsiada, Niemiec.

Być może dbanie o dobry stan techniczny samochodu jest nie tyle obowiązkiem kierowcy, ile jego interesem. Regularne sprawdzanie płynu roboczego to minimum, które powinniśmy zrobić. Ich brak może prowadzić do poważnych awarii (olej silnikowy i płyn chłodzący), a nawet wypadków (płyn hamulcowy). Nawet płyn do spryskiwaczy (lub jego brak) może być niebezpieczny, zwłaszcza jeśli na drodze jest dużo błota lub błota pośniegowego.

Co powinien zrobić kierowca?

Co znaczy mieć własny samochód?
Co znaczy mieć własny samochód?

Według większości ekspertów z branży motoryzacyjnej kierowcy powinni robić rzeczy, które nie są wymagane przez prawo, ale zalecane ze względów bezpieczeństwa. Czynności te obejmują wymianę opon letnich i zimowych. Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością, ale zdaniem ekspertów przynajmniej dobrze sprawdzają się w naszym przeciętnym klimacie.

Opony całoroczne (bo tak też się nazywają) to zawsze kompromis między oponami letnimi i zimowymi. Dlatego zarówno zimą, jak i latem sprawują się gorzej niż opony dedykowane tym sezonom. Dużym zwrotem akcji jest również związane z nimi oszczędzanie pieniędzy. Oszczędza pieniądze na wymianie opon, jeśli nie możemy tego zrobić sami, ale jeden komplet opon zużywa się szybciej niż dwa komplety. Dotyczy to zwłaszcza jazdy latem, ponieważ mieszanka opon całorocznych jest bardziej miękka niż opon letnich. Wracając do kwestii wymiany opon, nie zapominajmy, że nawet jeśli opon nie wymieniamy lub wymieniamy sami, to wyważenie dynamiczne kół trzeba zrobić w warsztacie, więc i tak koszty będą.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kierowcy powinni również pamiętać o kilku innych rzeczach. Obejmują one np. sprawdzenie obowiązujących przepisów zagranicznych naszego kraju, jeśli planujemy wyjazd za granicę. O różnicach w niezbędnym wyposażeniu między Polską a Niemcami już była mowa. Ciekawym przykładem są Czechy. Mamy najdłuższą granicę z Czechami i niedaleko niej mieszka dużo ludzi, co oczywiście oznacza, że ​​w Czechach jest dużo samochodów z polskimi tablicami. Jednak niewiele osób wie, jakie są wymagania kraju, a Polska nie. Dość wspomnieć, że wszyscy pasażerowie zobowiązani są do noszenia kamizelek odblaskowych, winiety płatne, a zimą w tym kraju obowiązuje bezwzględny nakaz poruszania się na oponach zimowych. Jeśli o tym zapomnimy, jeśli zimą pojawimy się w Czechach na oponach całorocznych, możemy mieć spore kłopoty, w tym mandaty, a nawet lawety. Warto więc zapoznać się z regulaminem, zanim się gdzieś wybierzemy.