Dzieci u dentysty
Dzieci u dentysty – o zęby trzeba dbać od pierwszego dnia życia. Zanim u dziecka pojawią się pierwsze ząbki, warto obserwować stan dziąseł. Pojawienie się pierwszego zęba to coś, na co rodzice czekali od dawna. Już wtedy warto kupić specjalną szczoteczkę dla niemowląt i czyścić ich pierwsze ząbki. Według dentystów dzieci powinny pierwszy raz zobaczyć dentystę około 18 miesiąca życia. To idealny czas, aby oswoić dziecko z dentystą i zapobiegać dentofobii.
Rola pierwszej wizyty u dentysty
Dzieci często boją się dentysty. Ich strach wynika z zasłyszanych w domu opisów spotkań z dentystą, z nieodpowiedzialnych gróźb bólu podczas takich wizyt. Jednocześnie coraz więcej gabinetów stomatologicznych staje się przyjaznych dla najmłodszych pacjentów. Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, dentyści powinni sprawdzać zęby niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki. Twój lekarz powie Ci, jak dobrać pastę i szczoteczkę do zębów dla delikatnych ząbków dziecka, a rodziców nauczy, jak dbać o zęby, wprowadzając nowe składniki do diety dziecka. Często podczas pierwszej wizyty dziecka dentysta omawia wady zgryzu spowodowane nadużywaniem smoczków i karmienia butelką. Dzieci już od 7-8 miesiąca życia można karmić małą łyżeczką dostosowaną do potrzeb maluszka. Picie mleka lub soku z butelki to najprostszy sposób na zapobieganie próchnicy i wadom zgryzu. Kolejną korzyścią płynącą z wizyty u dentysty w okresie niemowlęcym jest oswojenie dziecka z dentystą i doskonała profilaktyka zdrowotna jamy ustnej. Dziecko nie musi patrzeć na buzię za pierwszym razem. Chodzi o to, aby przyzwyczaić dziecko do gabinetu i sprawić, by miało przyjemne skojarzenia z wizytą u dentysty. Im więcej jest wizyt w celu bezbolesnego leczenia, tym bardziej dentysta będzie akceptowany przez młodych pacjentów.
Planowanie pierwszej wizyty dziecka u dentysty
Dzieci powinny być wysyłane do dentysty po raz pierwszy, gdy nie ma już problemów z ich uzębieniem. Dziecko będzie miało czas na oswojenie się z dentystą i gabinetem. Rodzice popełniają błąd, udając się do dentysty tylko wtedy, gdy ich stan uzębienia wymaga leczenia. Takie wizyty są traumatyczne i małym pacjentom kojarzą się z bólem, stresem i strachem. Kiedy wszystkie zęby mleczne już się wyrzynają, a dziecko ma 3-4 lata, koniecznie musi odwiedzić dentystę, aby sprawdzić, czy wszystkie zęby mleczne są prawidłowo rozwinięte, ocenić stan zgryzu i wykryć ewentualną próchnicę. Kiedy rodzice zauważą ciemne plamy na kolorze zębów, czarne dziury lub osady na zębach, konieczne jest zabranie dziecka do dentysty. Próchnica na zębach mlecznych rozwija się szybciej niż na zębach stałych. Ekstrakcja zębów mlecznych to ostateczność, ponieważ zbyt wczesne usunięcie tych zębów może prowadzić do wad zgryzu.
Obecność matki
Rodzice martwią się koniecznością opuszczenia biura i pozostawienia malucha podczas odprawy dziecka. Większość dentystów nie ma nic przeciwko obecności rodzica podczas badania dziecka. W przypadku większych pacjentów dziecko może zdecydować, czy chce, aby rodzic był w gabinecie podczas leczenia. Członkowie rodziny powinni panować nad swoimi emocjami i nie ingerować w pracę lekarza.
Dentysta to dobry lekarz
Dzieci często boją się wizyty u dentysty. Dlatego ważne jest, aby rodzice nie straszyli dziecka bólem, nie mówili o jego złych doświadczeniach, ani nie mówili przy nim, że boi się wizyty u dentysty. Przenoszenie negatywnych emocji na dzieci może sprawić, że młodzi pacjenci będą się bać dentysty, zanim jeszcze dowiedzą się o gabinecie i lekarzu. Nerwowe i spanikowane dziecko jest dużym utrudnieniem w pracy dentysty. Rodzice powinni ufać lekarzom, ponieważ dentyści mają doświadczenie w leczeniu zębów małych dzieci i właściwy sposób leczenia dzieci. Przed wizytą rodzice powinni powiedzieć dziecku dokąd idzie, dokąd pójdzie i co zrobi dentysta. Można opowiedzieć bajkę, w której bohater idzie pierwszy raz do gabinetu dentystycznego i cieszy się, że lekarz nauczył się dbać o jego zęby. Bajki przybliżają dzieciom trudne tematy i łagodzą negatywne emocje. Warto wspomnieć, że dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne https://doboszimplanty.pl/kontakt/ dysponują sprzętem i zabiegami łagodzącymi ból u małych pacjentów. Powinieneś odwiedzać swojego dentystę co sześć miesięcy na kontrolę, aby upewnić się, że w jamie ustnej nie ma nic niepokojącego.
Negatywne skojarzenia dzieci z wizytą u dentysty często wynikają ze złych wspomnień rodziców, którzy wizytę traktują jako karę za zjedzenie słodyczy czy nieumycie zębów. Dentyści sugerują, aby przed wizytą u dentysty rodzice powstrzymali się od używania słów związanych z bólem, takich jak: wyciągać, igła, krew, strzykawka, wiertło, a także przeczytali dziecku książkę o wizycie u dentysty, aby stworzyć pozytywny obraz dziecka. dentysta.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |