Jak działa klimatyzacja zimą?

Jak działa klimatyzacja zimą?

Jak działa klimatyzacja zimą? Pierwotnie urządzenia takie jak klimatyzatory były używane tylko do chłodzenia, ale nowoczesna technologia rozwinęła się tak bardzo, że ogrzewanie jest obecnie najczęstszą funkcją technologii klimatyzacyjnych. Większość systemów split, oprócz chłodzenia, może pracować również w trybie grzania. Ta funkcja jest szczególnie przydatna poza sezonem. Czy taka metoda ogrzewania jest skuteczna i jakie warunki powinien stworzyć system split zimą?

Jak klimatyzator działa z ciepłem?

Instalując klimatyzator w swoim domu, warto zrozumieć, jak działa proces chłodzenia:

  • Freon w postaci gazowej trafia do sprężarki, gdzie jest sprężany i podgrzewany do +70-90°C.
  • Gorący czynnik chłodniczy wpływa do skraplacza (znajdującego się w jednostce zewnętrznej) i tam skrapla się.
  • Procesowi skraplania towarzyszy ochładzanie freonu i towarzyszące mu wydzielanie ciepła.
  • Czynnik chłodniczy jest następnie przesyłany do parownika jednostki wewnętrznej, gdzie zamienia się w gaz uwalniający zimno i pochłaniający ciepło z pomieszczenia.
  • Potem cała trasa się powtarza.

Jak działa klimatyzacja zimą?

Jak działa klimatyzacja zimą? Aby zainicjować proces odwrotny, czyli zdobywanie ciepła, klimatyzator wykorzystuje zawór czterodrogowy. Zmień kierunek cyklu freonu. W efekcie jednostka zewnętrzna staje się parownikiem, który odprowadza zimne powietrze na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna działa jak skraplacz, w którym freon chłodzi i wytwarza ciepło.

Ogrzewanie i klimatyzacja

Jak lepiej się rozgrzać: klimatyzacja czy ogrzewanie? Poza sezonem ludzie najczęściej korzystają z grzejników. Ich głównymi wadami są duże zużycie energii i niska wydajność. Na przykład grzejnik olejowy zużywa 2 kWh przy tej samej mocy znamionowej. Wiedząc, jak działa domowy klimatyzator z ogrzewaniem, łatwo się domyślić, że bardziej opłacalne byłoby korzystanie z ogrzewania. W systemie split nie ma elementów grzejnych, a do napędzania silnika i wentylatora potrzebna jest tylko energia elektryczna. Gdy freon skrapla się, ciepło dostaje się do pomieszczenia. Podczas gdy system split zużywa 700 W energii elektrycznej, emituje około 3 kW ciepła.

Warunki normalnej pracy klimatyzatorów w zimie

Jak działa klimatyzacja zimą?
Jak działa klimatyzacja zimą?

Domowe systemy klimatyzacji typu split są najczęściej używane poza sezonem, kiedy centralne ogrzewanie jest wyłączone lub nie. Klimatyzatory bez inwertera i tanie klimatyzatory z inwerterem mogą pracować przy temperaturze powietrza na zewnątrz wynoszącej co najmniej -5-7 stopni Celsjusza. System split inwerterowy średniej klasy może pracować w temperaturze zewnętrznej -15 C°. Modele z segmentu premium można włączyć do ogrzewania i 20-stopniowego mrozu. Aby działać wydajniej, takie urządzenia pobierają część powietrza z pomieszczenia, co pozwala na kompensację niewielkich różnic temperatur. Również w drogich modelach przepływa wysokiej jakości freon o temperaturze wrzenia -30-35 zamiast -18°C. Jeśli ktoś potrzebuje tylko ogrzać mieszkanie przed włączeniem ogrzewania, może podzielić mieszkanie za pomocą niedrogiego systemu klimatyzacji. Jeśli chcesz ogrzać pomieszczenie podczas silnych mrozów, powinieneś zdecydować się na droższy model. Warunki pracy klimatyzatora opisane są w instrukcji obsługi. Skontaktuj się ze sprzedawcą, aby uzyskać maksymalne dopuszczalne wartości, które pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie.

Jak powinna działać klimatyzacja i ogrzewanie zimą?

Jeśli urządzenie może pracować w temperaturach do minus 20 stopni, to może działać w temperaturach -15-18 stopni Celsjusza. Różnica między temperaturą roboczą a temperaturą początkową wynosi 2-5 stopni. Urządzenie należy rozgrzać przed użyciem. dlatego:

  • Ustawić parametry temperatury pokojowej w zakresie 18-21°С i włączyć klimatyzator.
  • Ustaw minimalną prędkość dmuchawy.
  • Pozwól domowemu systemowi klimatyzacji pracować w tym trybie przez około 5-10 minut.
  • Następnie ustaw żądaną temperaturę i daj systemowi czas na ogrzanie pomieszczenia.

Czy klimatyzacja zimą się zepsuje?

Modele klimatyzatorów domowych bez inwertera przenoszą duże obciążenia w chłodne dni. W każdym układzie znajduje się smar, który ma kontakt z freonem. Gdy temperatura spada, gęstnieje, a przy silnych mrozach zaczyna się łuszczyć, co może prowadzić do gnicia. Ponadto ciężki olej nie ma czasu na smarowanie sprężarki. Te ostatnie muszą pracować ze zwiększonym obciążeniem, co zmniejsza zasoby siły roboczej. Jeśli urządzenie nie działa prawidłowo, klimatyzator może wymagać naprawy. W takim przypadku klimatyzator musi zostać sprawdzony przez fachowca. W przypadku wycieku czynnika chłodniczego należy również skontaktować się z serwisem klimatyzacji, ponieważ konieczne będzie jego uzupełnienie. Klimatyzatory inwerterowe są mniej podatne na zużycie, ponieważ pracują w sposób ciągły, okresowo zmniejszając prędkość. W rezultacie olej krąży i lekko gęstnieje. Oznacza to mniejsze zużycie sprężarki. Jeśli klimatyzator jest przystosowany do lekkich mrozów, zestaw zimowy pomoże zminimalizować ryzyko pęknięcia. Podgrzewa studzienkę i odpływ jednostki zewnętrznej oraz reguluje prędkość wentylatora.