Bariery mikrofalowe

Bariery mikrofalowe

O systemach ochrony opartych na barierach mikrofalowych mogłeś słyszeć wiele razy. Być może zastanawiasz się, czym są takie systemy i gdzie są wykorzystywane? Z poniższego artykułu dowiesz się, do czego służą bariery mikrofalowe, do czego służą i dlaczego są tak popularne.

Specyfika operacyjna

Bariery mikrofalowe
Bariery mikrofalowe

Działanie barier mikrofalowych jest możliwe dzięki powstawaniu wiązek elektromagnetycznych. Odbiornik odbiera sygnał wysłany przez nadajnik i przeprowadza jego weryfikację, gdy wykryje jakąkolwiek anomalię, zaczyna ją dogłębnie analizować. System jest w stanie rozróżnić masę człowieka od masy małych zwierząt, takich jak lis, norka, pies, kot czy mysz, dzięki czemu nie uruchamia alarmu bez wyraźnego powodu. Dodatkowo urządzenie potrafi rozpoznać, czy zmiany w sygnale zostały spowodowane nieoczekiwanie, na przykład z powodu zmieniających się warunków pogodowych. Po wykluczeniu wszystkich możliwości i odkryciu, że ktoś próbuje wejść do budynku, włącza się alarm. Dzięki algorytmom cyfrowego przetwarzania sygnału system jest w stanie rozróżnić te zakłócenia. Dodatkowo potrafi odróżnić sygnały alarmowe od innych generowanych sygnałów dzięki możliwości regulacji czułości i czasu wzbudzenia czujek mikrofalowych. Bariery mikrofalowe różnią się od innych systemów bezpieczeństwa tym, że są całkowicie niewidoczne dla intruzów. Kolejną wielką zaletą jest to, że działają z dużą szybkością i precyzją. Nic dziwnego, że zyskują na popularności, a zakres ich zastosowań poszerza się.

 

 

Bariery mikrofalowe – zastosowania

Bariery mikrofalowe mogą być używane w różnych sytuacjach. Wszystko zależy od tego, który model wybrać. Bardziej zaawansowane technologicznie modele wykorzystywane są do ochrony dużych przestrzeni publicznych, jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można dobrać do istniejących potrzeb. Bariery mikrofalowe są najczęściej stosowane do ochrony obiektów wojskowych, więzień, rafinerii czy lotnisk. Ochrona ta umożliwia bardzo duże zasięgi ochrony – do 200m. Dlatego znajdują zastosowanie w instalacjach wielkopowierzchniowych wysokiego ryzyka.

  1. Więzienie – Zainstalowane tam bariery mikrofalowe przede wszystkim powstrzymują próby ucieczki, a także uniemożliwiają wejście na teren obiektu nieproszonym gościom. Systemy więzienne są zwykle instalowane na budynkach lub w obszarze między ścianami zewnętrznymi a ogrodzeniem wewnętrznym, aby w jak największym stopniu odgrodzić rezydencję.
  2. Fabryki i rafinerie – Kolejnymi miejscami chronionymi przez tego typu urządzenia są fabryki i rafinerie. Ich ochrona jest ważna głównie ze względu na możliwość kradzieży i aktów wandalizmu.
  3. Elektrownie – Obiekty te są nie tylko chronione przed aktami wandalizmu i kradzieżą, ale także przed wtargnięciem na teren posesji przypadkowych osób, które mogą zrobić sobie krzywdę.
  4. Lotniska – Bariery mikrofalowe są również często stosowane w miejscach takich jak lotniska. Wielu z Was zapewne wielokrotnie odwiedzało ten obiekt, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak nie są tutaj, aby chronić. Na lotniskach bariery tego typu wykorzystywane są do wykrywania ruchu statków powietrznych oraz do monitorowania i pozyskiwania informacji o ruchu na terenie lotniska w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Działania te pomagają uniknąć niepotrzebnych kolizji.
  5. Bariery mikrofalowe doskonale sprawdzają się również w ochronie miejsc takich jak rusztowania, tunele i korytarze. Wszędzie tam, gdzie są stosowane, są w stanie zapewnić najwyższy możliwy poziom ochrony i bezpieczeństwa. Są również często wykorzystywane do ochrony własności prywatnej, ale modele wybrane do takich działań są mniej zaawansowane technicznie – co nie znaczy, że nie są dobre w wykrywaniu potencjalnych złodziei. Dodatkowo System Bariery Mikrofalowej posiada obwód ładowania baterii, dzięki czemu może działać wydajnie nawet podczas chwilowych przerw w dostawie prądu.

Podsumowanie działania bariery mikrofalowej

Bariery mikrofalowe https://salus.net.pl/gdzie-stosuje-sie-bariery-mikrofalowe/ są w stanie pokryć bardzo duże obszary. Wszystko zależy od takich czynników jak rodzaj i zasięg anteny, odległość między urządzeniami oraz czułość systemu. Ponadto system jest bardzo wrażliwy na wszelkie próby oszustwa i manipulacji. Natychmiast wykrywa każdą próbę oślepienia lub zniekształcenia czujki, uszkodzenia urządzenia, przesunięcia go czy otwarcia jego obudowy. Jeśli intruz naruszy nadajnik lub odbiornik, urządzenie nie pozostanie bez odpowiedzi. Podczas korzystania z tego zabezpieczenia może wystąpić zjawisko zwane zacinaniem. Spowodowane jest to nakładaniem się na siebie różnych obszarów ochronnych. Aby uniknąć takiej sytuacji, konieczne jest jednoczesne ustawienie wielu kanałów roboczych.