Implanty dentystyczne

Implanty dentystyczne

Implanty dentystyczne – trwałe, ale czy bezpieczne? Piękny, zdrowy uśmiech jest wart swojej ceny, ale czy naprawdę zdrowy? Wątpisz, że implanty stomatologiczne są całkowicie bezpieczne dla Twojego zdrowia? Jest to najpopularniejsze uzupełnienie estetyczne, wybierane jest co trzeci. Pomimo ciągłego rozwoju stomatologii i wprowadzania najnowszych technologii, pacjenci nadal niechętnie poddają się zabiegom wszczepienia implantów zębowych. Czemu?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w następnej sekcji, koniecznie zobacz, jaki wpływ mają implanty dentystyczne na zdrowie człowieka. Poznaj wskazania i przeciwwskazania, a następnie wybierz rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada!

Czy implanty dentystyczne są zdrowe i bezpieczne?

Wierzymy, że jest to pierwsze pytanie, które pojawia się w Twojej głowie, jeśli zastanawiasz się nad implantami dentystycznymi. Już na wstępie zapewniamy, że zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia, o ile cały proces wszczepienia implantu zostanie starannie przygotowany przez stomatologa. Zabieg jest inwazyjny i zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jednak w skrajnych przypadkach chirurg może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego (anestezja).

Co może wpłynąć na bezpieczeństwo programu? Skupić się należy przede wszystkim na implantach, a w zasadzie na materiałach, z których są wykonane. Obecnie implanty dentystyczne wykonywane są z wysokiej jakości materiałów akceptowanych przez nasz organizm, w końcu implanty, jak wszystko inne, muszą zostać zaakceptowane, aby mogły funkcjonować. Decydują o tym indywidualne cechy pacjenta, choroba przewlekła, choroba zębów, alergie itp. Ostatnie badania wykazały, że tylko 5% implantów jest odrzucanych. Nie jesteś pewien, czy kwalifikujesz się na implanty dentystyczne w Szczecinie? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady eksperta. Stomatolog sprawdzi stan Twoich zębów i kości, na której zostanie osadzony sztuczny korzeń, opowie o całym zabiegu, opowie o możliwych powikłaniach i możliwych skutkach ubocznych, ale przede wszystkim wykluczy wszelkie możliwe przeszkody do zabiegu Przeciwwskazania do zabiegu implantacji.

Wskazania i przeciwwskazania do implantów zębowych

Implanty dentystyczne
Implanty dentystyczne

Głównymi wskazaniami do wszczepienia implantów zębowych jest chęć uzupełnienia braków zębowych i zachowania prawidłowego zgryzu. Chociaż zabieg jest uważany za bezpieczny dla zdrowia, nie jest zalecany dla każdego. Tego rozwiązania nie należy stosować u osób poniżej 21 roku życia, ponieważ ich kości wciąż się rozwijają. Inne przeciwwskazania do zabiegu to ciąża i laktacja oraz choroby: cukrzyca, nowotwory, choroby przyzębia (choroba przyzębia, próchnica), padaczka (epilepsja), osteoporoza, AIDS, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia. Jeśli należysz do grupy pacjentów, u których zdiagnozowano jedną z wyżej wymienionych przypadłości, poproś swojego dentystę o zaproponowanie innego rozwiązania, np. protezy ruchomej.

Ile kosztują implanty zębów?

Niestety w niektórych przypadkach cena pięknego uśmiechu może być bardzo wysoka. Chociaż implanty dentystyczne cieszą się dużą popularnością wśród naszych rodaków, wciąż niewielu decyduje się na to i to jest powodem wysokich kosztów implantów dentystycznych. Przykładowo pojedynczy implant kosztuje od 3500-5000 zł, do tego dochodzą tzw. nieprzewidziane wydatki związane np. z odbudową kości szczęki lub żuchwy – to kolejny wydatek rzędu 1200-1500 zł. Jak widać jest to dość kosztowna inwestycja, ale trzeba pamiętać, że implanty to nie tylko piękny uśmiech, ale i zdrowie. Brak zęba może spowodować utratę kości (resorpcję), co z kolei powoduje zmiany położenia zębów sąsiednich.

Zastanawiasz się, czy NFZ może pomóc Ci zrealizować marzenia i plany? Odpowiedź brzmi: nie, NFZ wspiera tylko pacjentów, którzy stracili co najmniej pięć zębów. Co więcej, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje kosztów implantów dentystycznych, a jedynie refunduje koszt przygotowania niepraktycznej i niestabilnej protezy ruchomej. Podsumowując, implanty dentystyczne nie zaszkodzą naszemu zdrowiu, oczywiście zależy to od indywidualnej budowy ciała pacjenta. Są drogie, ale bardzo trwałe i funkcjonalne, nie wpływają negatywnie na funkcje organizmu, a co najważniejsze dbają o nasz wygląd i zdrowie. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym po wszczepieniu implantu oraz o zachowaniu podstawowych nawyków higieny jamy ustnej, które są najlepszą gwarancją zdrowego i pięknego uśmiechu.