Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp? Nieprzyjemny zapach stóp to stosunkowo częsty i najczęściej wstydliwy problem. Borykający się z nim pacjenci nierzadko bardzo długo zwlekają z odwiedzeniem gabinetu podologicznego w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii. Skąd bierze się ów wstydliwy problem i jak skutecznie się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach stóp – przyczyny

Dolegliwość ta najczęściej powodowana jest obecnością i działaniem niepożądanych patogenów. W przypadku powierzchni stóp najczęściej są to dermatofity, które odpowiedzialne są również za pojawienie się infekcji grzybiczej, skutkującej również występowaniem brzydkiego, charakterystycznego zapachu ( https://kerpro.pl/produkt/allpresan-pedicare-5-odswiezajacy-spray-do-stop-potliwych-100-ml/ ). Grzybica nie jest jednak jedyną przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp, który skutecznie obniża pewność siebie i komfort pacjenta. Odpowiedzialne mogą być za to również bakterie obecne na powierzchni skóry. Ich pojawienie się najczęściej spowodowane jest niedostateczną higieną stóp oraz ich niewłaściwą pielęgnacją.

Kolejną z częstych przyczyn, stojących za problemem nieprzyjemnego zapachu stóp, może być ich nadmierna potliwość. Dotknięci tą dolegliwością pacjenci nierzadko borykają się nie tylko z otarciami, odciskami i maceracją skóry, ale także z trudnym do wyeliminowania nieprzyjemnym zapachem. Sama nadpotliwość może być wynikiem działania jednego z kilku czynników, między innymi genetycznego lub hormonalnego. Ponadto za pojawienie się problemu odpowiedzialne mogą być również:

  • przewlekły stres i napięcie,
  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego,
  • przewlekłe choroby towarzyszące, m.in. cukrzyca lub otyłość. 

Ostatnia z przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stóp to ich nieodpowiednia higiena i pielęgnacja. Wrażliwa, lecz często traktowana po macoszemu skóra stóp wymaga szczególnej dbałości o prawidłową higienę. Bardzo ważne jest nie tylko regularne mycie stóp, ale także ich prawidłowe, dokładne osuszanie – w szczególności przestrzeni między palcami – i nawilżanie. Do nieodpowiedniego dbania o higienę stóp zalicza się również noszenie brudnych skarpet i butów oraz dobieranie słabej jakości obuwia i bielizny, nieprzepuszczających powietrza, mogących prowadzić do nadmiernego pocenia się stopy. 

Brzydki zapach stóp – rozwiązanie problemu

Problem nieprzyjemnego zapachu stóp, choć może wydawać się błahy i nieznaczący, w żadnym wypadku nie powinien być przez pacjenta bagatelizowany. Brzydki zapach nie tylko jest problemem samym w sobie, ale może także stanowić oznakę innych, towarzyszących mu dolegliwości, jak grzybica, infekcja bakteryjna czy nadmierna potliwość. Warto więc z problemem brzydkiego zapachu stóp udać się do specjalisty podologa, który dzięki swojej wiedzy i dostępnym metodom skutecznie się go pozbędzie. 

Każda terapia problemu nieprzyjemnego zapachu stóp ( https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kosmetyki-i-preparaty/preparaty-do-obuwia/ ) powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu. Podolog powinien poznać codzienność pacjenta, jego styl życia, nawyki i przyzwyczajenia, a także zapytać o ewentualne choroby przewlekłe lub inne czynniki, mogące stanowić przyczynę problemu. Następnym krokiem jest przeprowadzenie specjalnego badania podologicznego, mającego na celu między innymi potwierdzenie lub wykluczenie infekcji grzybiczej. 

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu stóp?

Po połączeniu informacji od pacjenta oraz wyników przeprowadzonych badań, podolog może wyciągnąć odpowiednie wnioski i zaplanować właściwą drogę leczenia. Problem brzydkiego zapachu stóp – w zależności od jego przyczyny – może być leczony poprzez stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych lub środków antybakteryjnych. Ponadto wskazane jest stosowanie laseroterapii, odznaczającej się działaniem grzybobójczym.

Jeśli natomiast podolog stwierdzi, że za brzydkim zapachem stóp stoi problem ich nadmiernej potliwości, może zastosować jonoforezę. Jest to nowoczesna i skuteczna terapia, oparta na działaniu prądu galwanicznego. Jonoforeza ma na celu zmniejszenie aktywności gruczołów potowych stopy, a co za tym idzie zminimalizowanie nadmiernego pocenia się. Efekt jonoforezy utrzymuje się przez kilka lat; po pewnym czasie należy powtórzyć leczenie

Niezależnie od tego, jaka przyczyna stoi za pojawieniem się problemu brzydkiego zapachu stóp ( https://satin.pl/jak-zniwelowac-nieprzyjemny-zapach-stop/ ), podolog powinien również zalecić pacjentowi szczególną dbałość o higienę i właściwą pielęgnację. Może również umówić pacjenta na kilka kolejnych wizyt, podczas których przeprowadzi zabiegi pielęgnacyjne lub profilaktyczne. Pacjent powinien zostać poinformowany i odpowiednio poinstruowany na temat zdrowych, właściwych nawyków w zakresie codziennej pielęgnacji stóp. Wskazane jest codzienne, dokładne mycie i osuszanie stóp oraz regularna zmiana skarpetek, a także dbanie o czystość bielizny i obuwia.

Warto również przestrzec pacjenta przed nadmiernym chodzeniem boso i bezpośrednim kontaktem z podłożem w miejscach takich jak baseny, sauna czy siłownia. Warto również zalecić pacjentowi regularne stosowanie wysokiej jakości, odpowiednio dopasowanych preparatów pielęgnacyjnych.

Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl