Jak przyjmować krople witaminy D?

Jak przyjmować krople witaminy D?

Jak przyjmować krople witaminy D? Witamina D ma głęboki wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Powstaje w procesie syntezy pod wpływem światła słonecznego. Jego potrzeby zmieniają się przez całe życie człowieka. Wiele zależy od wieku i stanu zdrowia. Witamina D jest niezbędnym składnikiem organizmu człowieka, a niedobory należy uzupełniać. Najlepiej stosować witaminę D w kroplach.

Witamina D Znana jako witamina słońca

Witamina D z https://ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-d jest dostarczana do organizmu pod wpływem światła słonecznego podczas syntezy i rozkłada się na dwa związki. Witaminy D2 i D3. Ten pierwszy występuje w roślinach, w tym w grzybach, a drugi w produktach pochodzenia zwierzęcego. Niedobory można uzupełnić wygrzewając się na słońcu. Na naszej szerokości geograficznej jest to możliwe tylko wiosną i latem. Od mniej więcej kwietnia do września. Oczywiście wszystko zależy od ilości nasłonecznienia i wykorzystania słońca.

Jest to co najmniej dwadzieścia procent powierzchni ciała i trwa około dwudziestu minut. Wystarczy odsłonić ręce i nogi, aby powierzchnia ciała była wystarczająco odsłonięta. Istnieje jednak kilka innych czynników, które mają na to wpływ. Na przykład masa tkanki tłuszczowej oraz rodzaj i waga skóry. Ważne jest również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Z jednej strony chronią skórę przed poparzeniami słonecznymi, z drugiej ograniczają wchłanianie przez skórę.

Witaminy można również uzupełniać poprzez odpowiednie odżywianie. Najwięcej znajduje się w produktach mlecznych, oleju z wątroby dorsza, tłustych rybach, wątrobie wieprzowej i wołowej, żółtkach jaj, maśle czy szwajcarskim serze. Niestety dziennego zapotrzebowania nie da się zaspokoić samą dietą. W przypadku niedoborów idealnym rozwiązaniem są suplementy diety. Witaminy zrzucane zimą i jesienią mogą uzupełniać niedobory i poprawiać kondycję fizyczną.

Najważniejsze zadanie witaminy D

Najważniejszym zadaniem witaminy D jest wzmocnienie układu kostnego. Pomaga również zwiększyć wchłanianie fosforu i wapnia. Tym samym wzmacnia kości i zapobiega krzywicy. Dzięki zdolności do zwalczania stanów zapalnych chroni organizm przed chorobami autoimmunologicznymi. Znacząco poprawia odporność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, ponieważ reguluje ciśnienie krwi. Wpływa również na układ nerwowy i mięśniowy. Zmniejsza stany depresyjne oraz zwiększa wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego. Odpowiednie ilości witaminy D w organizmie prowadzą do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, a tym samym do utraty wagi. Jest to szczególnie ważne dla osób z nadwagą.

Przyjmowanie witaminy D – jak?

Jak przyjmować krople witaminy D?
Jak przyjmować krople witaminy D?

Ważnym zagadnieniem jest zapobieganie stosowaniu witaminy D w zdrowych populacjach. Dobrą alternatywą są krople witaminowe. To bardzo wygodna forma suplementacji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli chodzi o drugą grupę osób, to wiele z nich miało problem z połykaniem tabletek, dlatego stosowanie kropli było wygodniejsze.

Suplementy diety w postaci witaminy D należy przyjmować od września do kwietnia, a nawet przez cały rok. Ze względu na ograniczoną ekspozycję na światło słoneczne, witamina ta nie jest dostępna w sposób naturalny, dlatego należy stosować suplementy diety. Zwykle zalecana dawka dla wcześniaków to 2 krople dziennie. Noworodki i niemowlęta do 12 miesiąca życia powinny przyjmować 1 kroplę dziennie.

Dzieci i młodzież oraz dorośli powinni przyjmować po dwie krople preparatu. Jeśli chodzi o sposób podawania, dzieci mogą upuszczać mleko matki lub sok. Dla dorosłych to sprawa indywidualna. Można go wkładać bezpośrednio do ust. Oczywiście ilość przyjmowanych kropli witaminy D zależy od producenta. Jednak pojawia się według pewnego schematu. Dzieci w wieku 0-6 miesięcy powinny przyjmować 400 IU/dzień, dzieci w wieku 6-12 miesięcy powinny przyjmować 400-600 IU/dzień, dzieci w wieku 1-10 lat muszą przyjmować 600-1000 IU/dzień. Dla porównania, dorośli potrzebują od 1000 do 2000 IU dziennie.

Skutki niedoboru witaminy D

Witamina D pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, a jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji. Między innymi w celu:

  • krzywica u małych dzieci,
  • osteoporoza
  • deformacje szkieletu,
  • słabe mięśnie,
  • osłabienie układu nerwowego,
  • ryzyko chorób autoimmunologicznych,
  • problemy z motoryką jelit,
  • skolioza,
  • płaskostopie,
  • wady postawy.

Witamina D – odpowiednie dawkowanie to priorytet

Suplementacja witaminy D może zapobiegać niekorzystnym chorobom, które rozpoczynają się w dzieciństwie. Aby dobrać odpowiednią dawkę dla osób dorosłych, najlepiej sprawdzić jej stężenie we krwi. Idealne dawkowanie można ustalić po konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że podobnie jak niedobór, nadmiar może zaszkodzić.

 

Ukryte Terapie – witaminy i suplementy
Hasičská 551/52
Hrabůvka,
22 397 91 40
ukryteterapie.pl